FED sonrası Yurtiçi Piyasalar Toparlanıyor

Çarşamba günü açıklanan Fed Açık Piyasa Komite (FOMC) toplantılarının sonucu ve Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları sonrasında, yurtiçi piyasalarda dün sert satışlar hakim olmuştu. Bugün ise güne yükselişle başlayan Borsa İstanbul sonrasında, toparlanmaya çalışıyor.

Bu haftaya hakim olan gündem maddesi FED’in iki günlük toplantısından, beklentiler doğrultusunda tahvil alımlarının 10 milyar dolar daha azaltılması ve 15 milyar dolara düşürülmesi kararı çıktı. Faiz tahmini ise yükseltildi ve faiz artırım zamanına yönelik beklentiler daha yakın bir zamana çekilmiş oldu.

Fed Başkanı Yellen’ın, “kayda değer bir süre” ifadesinin piyasa koşullarına göre değişebileceğini ve artırımın piyasa beklentilerinden hızlı olabileceğini söylemesi, özellikle dolardaki güçlenme üzerinde etkili oldu. Amerikan doları 6. haftalık değer kazancına ilerlerken altın sert düşüş gösteriyor. Uzmanlar ise ekonomide olumlu gelişmelerin yaşanması nedeniyle yatırımcıların güvenli yatırım aracı ihtiyaçlarının kalmadığını açıkladı.

Yükseliş gösteren döviz kurları ve faizlerin etkisiyle birlikte dün güne düşüşle başlayan Borsa İstanbul 100 endeksi, en düşük 77.275,66 puanı gördükten sonra tepki alımları ile kayıplarının bir kısmını telafi etti. Buna rağmen banka hisselerinde yoğunlaşan satışlar nedeniyle sınırlı kaldığı görüldü. BIST 100 endeksi, dün bir gün önceki kapanışa göre 1,471.68 puanlık düşüşle 77.496,43 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bugün ise önceki kapanışa göre 264,27 puanlık yükselişle 77.760,70 puandan başladı. Alımların devam etmesi ile endeks % 0,62 artışla 77.973,06 puanda. Analistler bugün yurtdışında veri gündeminin zayıf olduğunu, yurtiçinde ise TCMB beklenti anketi açıklanacağına dikkat çekiyor. BIST 100 endeksinin 77,000 seviyesinin destek; 79,000 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

Dolar/TL kuru dün, Bankalararası piyasada 2.2353 seviyesine kadar çıkarak, 25 Mart tarihinden bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dün günü, 2.23’ün altında kapatan kur, bugün % 0,18 oranında artışla 2,2297 liradan alıcı buluyor.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn