Fitch Ratings Türkiye’nin Notunu Değiştirmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin kredi notunun “BBB-“ ve not görünümünün “durağan” konumunu koruduğu bildirildi. Türkiye’ye “yatırım yapabilir”e devam dedi.

Yapılan açıklamada düşen petrol fiyatlarının enflasyon ve cari açığın iyileştirilmesi konusunda olumsu katkıları olduğundan ancak Rusya, Ukrayna ve Orta Doğu’ya yapılan ihracatları olumsuz yönde etkilediğinden bahsedildi.

Haziran ayında yapılacak olan seçim öncesinde herhangi bir finansal risk görülmediği bildirildi. Ek olarak bankacılık sektörüne de değinen Fitch; Bank Asya’daki gelişmelerin bu sektörü olumsuz yönde etkilemediğini ve büyük bir bölümünün iyi durumunu koruduğunu söyledi.

Fitch’in yaptığı değerlendirmeye göre; ekonomik politikada yaşanan gerginliklerin ve tartışmaların kamuoyuna yansıması yatırımcıları rahatsız ederek güvenini zedelemiştir. Bu durumun da döviz kuru üzerinde aşağı yönlü bir baskıya neden olduğu tespit edilmiştir.

Fitch Ratings tarafından yapılan diğer bazı analizler ise şu şekildedir;

– Türkiye ekonomisi dengelenme işaretleri göstermeye devam ediyor.
– Enflasyon ve cari açığın bu yıl içerisinde %5,1 ve yılsonunda %6’ya gerilemesi bekleniyor.
– Türkiye düşük petrol fiyatlarından faydalanmaya devam ediyor.
– Türkiye’nin büyümesinin 2015 yılı içerisinde % 3,2’yi aşmayarak, %5’in altında kalacağı tahmin ediliyor.
– Fitch; Türkiye’nin politika tutarlılığı ve güvenilirliğinin aynı nota sahip diğer ülkelerle kıyasladığında, daha zayıf olduğunu düşündüklerini belirtiyor.
– Ülkenin mali ölçütlerinin ise söz konusu diğer ülkelere kıyasla daha iyi olduğunu bildiriyor.
– Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na yönelik faiz indirimi için yapılan siyasi baskının, petrol fiyatlarını ve cari açıktaki düşüşü olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Bu yüzden Türk lirası dolar karşısında, bu yılın başından beri % 10’dan fazla değer kaybetmiştir.
– Fitch Ratings, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son yaptığı toplantıda faiz oranını koruma kararı aldığını, bankanın şubat ayında yıllık %7,5 seviyesindeki yüksek enflasyon konusunda tedbir almaları gerektiğini önemle belirtiyor.
– Daha uyumlu ve öngörülebilir para politikası uygulanmasının; yurt içi tasarrufları ve yabancı yatırımcıları artırmanın enflasyonu düşürerek, Türkiye’nin notunu olumlu yönde etkileyeceğine değinildi.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn