Dolar Kuru Yeniden 3,80 Liraya Ulaştı

Dolar kurundaki yüksek seyrin önüne geçilmeye çalışılırken, 2018 yılının ilk enflasyon rakamları öncesinde yeniden 3,80 liraya ulaştı. İşte detaylar;

Dolar kuru dün, ABD tahvillerinin yükselişi ile % 1’den daha fazla artış kaydetti ve 3,79’a tırmandı. Bugüne ise enflasyon rakamları beklentileri ile yükselerek başladı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, 2018 yılının ilk enflasyon raporunu açıkladı ve yıl sonu enflasyon tahminini % 7’den % 7,9’a yükseltti. 2019 yıl sonu tahminini ise % 6’dan % 6,5’e yükseltti.

Dolar ise bu açıklamaların öncesinde 3,80 liraya kadar yükselmişti. Ardından 3,78 – 3,79 bandına geri döndü. HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, dolar kurunun 3,70 – 3,75 bandını taban olarak belirlediğini düşündüğünden bahsetti. Ayrıca dolardaki küresel değer kazancı eğiliminin devam etmesi ile yabancı yatırımcıların TL pozisyonlarını durdurabileceğinden bahsetti. Buna bağlı olarak dövize geçmeleri, dolar kurunun yeniden yukarı yönlü hareket etmesine neden olacağını ifade etti. İbrahim Aksoy’un enflasyon raporu hakkında görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel Dolar Fiyatı ve Canlı Grafik: http://piyasa.paratic.com/doviz/dolar/

Küresel bazda ise ABD’de 10 yıllıkların faizinin % 2,7’nin üzerine çıkması ise dolar yükselişe geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın konuşmaları öncesinde ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin, 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesini görmesi ile dolar yükselişini ikinci güne taşımış oldu.

Bu hafta yapılacak olan FOMC toplantısında şahin bir tutum sergilenmesi bekleniyor. Beklentilerin yayılmasıyla birlikte gösterge faizi % 2,7’nin üzerine çıktı. Ueda Harlow Corp. Döviz Analisti Naoto Ono; bazı yatırımcıların Trump’ın altyapı harcamaları planına ilişkin detay vereceğini düşündüklerinden ve bu nedenle konuşma öncesinde dolarda kısa pozisyonların korunduğundan bahsetti.

Amerikalı ekonomistler, Janet Yellen liderliğindeki son FED toplantısında politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor. Bu gelişmelerle birlikte dolar, kazançlarını artırdı ve gelişmekte olan ülke paraları karşısında yükselişe geçti.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn