ABD Borsası Düşüşte, Borsa İstanbul Zirvede!

ABD borsalarında; S&P 500 endeksi nisan ayını yüzde 0.1, Dow Jones endeksi yüzde 0.3 ve Nasdaq endeksi yüzde 0.09’luk düşüşlerle kapattı. Amerika borsalarında yaşanılan bu düşüşün en büyük nedeni olarak Ukranya Rusya arasındaki gerginliğin tekrar artması gösterildi.

Bu hafta yıllık tahvil alımını azaltacağı yönünde rapor veren ABD’de dolarla beraber borsaların yükselmesi beklenmekteydi. Ancak tahvil alımı azalacağı raporu piyasadaki yatırımcıları çok fazla etkilemedi.

Ülkemiz ise bu haftaya 1 mayıs olayları ve Amerika’dan gelecek olan tarım istihdam verileri ile tahvil alım raporlarının beklentisi içerisinde başladı. 1 Mayıs olaylarında hükümetin geçtiğimiz senelere göre daha tutumlu bir politika izlemesi, olayların geçmişe göre çok fazla büyümemesi piyasaları olumlu yönde etkiledi. Ek olarak tahvil alımının azaltacağını açıklayan Amerika’ya piyasadan bir tepki gelmedi. Yatırımcılar mevcut yatırımlarından memnun olacak ki; piyasadan dolar alımı yapmadı. Bu hamle ülkemizde doların fiyatının düşüşüne neden olurken; yaşanılan tüm olaylar sonucu Borsa İstanbul tüm endekslerinde ani bir artış gösterdi.

Endeksin Amerikadan gelecek verilere göre 73 bin direnç seviyesini kırarsa 75 bin seviyelerine kadar artabileceğini geçtiğimzi gün yayınladığımız BIST 100 Nisan 2014 raporu içerisinde belirtmiştik. Piyasaların son kapanış günü yaptığı bu ani artış ile 2014’ün rekorunu kıran BIST100 endeksi; haftanın son işlem gününü 1.287 puanlık bir artış ile 75 bin 160 seviyesinden kapattı. Bu fiyat endeksin 29 Kasım 2013’den beri gördüğü en yüksek puan ve 2014 rekoru oldu.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn