Uzun Vadede Para Kazandıran Güvenilir 4 Döviz

Bazı yatırımcılar, işleme girdikleri gibi kara geçip kısa vadede para kazanmak ister. Ama bu büyük bir beceri ve emek gerektirir. Yani durduk yere bir yatırım aracını alıp portföye eklemek size günlük kazanç getirmeyecektir. O yatırım aracını doğru zamanda portföye eklemek ve yaşanan değişimleri takip etmek gerekir. İşte bu kişilere, kısa vadeli profesyonel yatırımcılar diyoruz.

Diğer türün yanında birikmiş parasını yatırım yaparak güvenilir şekilde değerlendirmek isteyen yatırımcılar da bulunmaktadır. Bu kişiler genellikle uzun vadeli yatırımcılardır. Kısa vadede olduğu gibi sürekli ekranların başında olmalarına gerek yoktur. Belli bir takip ve analiz sürecinden sonra yatırım aracını doğru seviyeden portföylerine eklerler. Sonrasında da kısa vadeli yatırımcı kadar olmasa bile yine piyasayı takip ederek karlarını alırlar. Elbette bu yatırımcıların uzun vadede güvenilir yatırım araçlarını tercih etmeleri gerekir.

Şimdi uzun vadede para kazanmak isteyen yatırımcılar için güvenilir kabul edilen 4 dövizden bahsetmek istiyoruz:

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Birleşik Arap Emirlikleri DirhemiBaşkent Abu Dhabi ve Dubai gibi isimleri duymak aklınızda hemen lüks kavramların canlanmasına neden olacaktır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde kişi başına GSYİH oranı 35.236 dolardır ve ülke 2017 yılında % 2,6 büyüme kaydetmiştir. 7 emirlikten ismini alan ülke, Batı Asya’nın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahiptir.

Petrol ve doğal gaza dayalı ekonomiden güç bulun B.A.E dirhemi ise Türk lirası karşısında uzun vadede yükseliş kaydeden bir para birimidir. Örneğin; 2 yıl önce 0,7650 seviyelerinden B.A.E dirhemi alsaydınız şu an 1,0250 seviyesinden satarak güvenli bir kar elde edebilirsiniz.

Suudi Arabistan Riyali

Suudi Arabistan RiyaliDünyanın en büyük petrol ekonomisi olan Suudi Arabistan, 90 yıl daha bu saltanatını sürdürecek rezerve sahiptir. Yine de petrol fiyatlarında görülen ani değişiklikler ekonomisine doğrudan yansımaktadır. Ülke ihracatı ve kamu gelirleri de petrole dayalı olduğu için fiyatlarda görülen değişimler, doğrudan ekonomiyi etkilemektedir.

Suudi Arabistan riyali, 2017 yılının Kasım ayında Türk lirası karşısında rekor seviyelerini kaydetmiştir. SAR/TL kuru, tüm zamanların en yüksek seviyesini 1,04 ile kaydetmiştir. Eğer 2 yıl önce SAR/TL kuruna 0,7505 seviyesinden yatırım yapsaydınız 2017’nin Kasım ayında 1,0469 seviyesinden satarak güvenli bir kazancın sahibi olabilirsiniz. Bu aralıkta en düşük seviyesini, 2017’nin başında 0,9085 ile görmüştür.

Bahreyn Dinarı

Bahreyn DinarıDünyanın 10. özgür ülkesi olan Bahreyn, Kuveyt dinarından sonra dünyanın en değerli ikinci para birimidir. Ülkede bankacılık sektörünün gelişim göstermesiyle birlikte para birimi değer kazanmaya başlamıştır. Sonrasında da 1 Amerikan doları, 0,376 Bahreyn dinarına sabitleniştir. Ülke 2008 yılında dünyanın en hızlı büyüyen finans merkezi unvanını da almıştır.

Bahreyn dinarı da güvenilir bir şekilde uzun vadede yatırım yapabileceğiniz dövizlerdendir. Örneğin; 2 yıl önce 1 BHD, 7.5091 liraya eşitti. Şimdi ise 10.0239 liraya eşittir. Bu sürede en hızlı yükseliş 2016’nın Eylül ayından 2017’nin başına kadar gerçekleşmiştir. 3 aylık süreçte 7.8604 seviyesinden 10.2450 seviyesine kadar yükselmiştir.

Hong Kong Doları

Hong Kong DolarıDünyanın en çok işlem gören 9. dövizi olan Hong Kong doları, dolar temelli para birimlerindendir. Ticaret hacmi yüksektir ve minör dövizler arasında yer almaktadır. Buna karşın işlem hacmindeki artışı, majör dövizlerin arasına girmesini sağlayacaktır. 2011 – 2015 döneminde ekonomisini toparlayan Hong Kong, günümüzün dev ekonomilerinden birisine sahiptir.

2 yıl önce 1 HKD’yi 0,3624 seviyesinden almış olsaydınız 2017 yılının sonlarında 0,5020 seviyesinden satarak kar edebilirsiniz. Bu süreçte en düşük seviyesini 2017 yılının Şubat ayında 0,4356 ile görmüştür. 2 yıllık grafiğe geniş bir pencereden baktığımızda ise yükseliş trendi gösterdiği görülmektedir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn