Merkez Bankası Faiz Oranlarını Neden Değiştirmedi?

Merkez bankası faiz oranlarını neden değiştirmedi? Detaylar haberimizin devamında…

Bugün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve oran % 10 seviyesinde bırakıldı. Değiştirilmeyen diğer faiz oranları ise marjinal fonlama oranı, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı (%11,5) ve borçlanma faiz oranı (%8).

TCMB tarafından yapılan açıklamalara göre parasal sıkılaşmanın ve söz konusu risklerin enflasyon üzerinde yarattığı etkilerin sınırlandırıldığı belirtildi. Bu konuda alınan önlemlerin kredi büyüme hızının yavaşlamasına neden olacağı da söylendi. Aynı zamanda açıklamada ihracatın büyümeye olumlu katkılarından da bahsedildi.

Geç likidite penceresi uygulaması kapsamında ise Bankalararası Para Piyasasında gecelik vadede uygulanmakta olan Merkez Bankası borçlanma faizi % 0 düzeyinde sabit tutulduğu belirtildi. Borç verme faiz oranı ise % 15 seviyesinden % 13,5 oranına indirildi.

TCMB, enflasyonda belirgin bir iyileşmenin sağlanabilmesi için parasal sıkılaşma duruşunun bir süre daha devam edeceğini söyledi. Şimdiye kadar alınan önlemlerin bu konuda başarılı sonuçlar verdiği belirtilerek, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının yakında izlenmeye devam edeceği de belirtildi. Buna rağmen, açıklanacak olan veri ve haberlerin Para Politikası Kurulunun duruşunda değişikliğe neden olabileceği de belirtildi.

Son dönemde azalma gösteren belirsizliklere de dikkat çekilen toplantıda, risk primi göstergelerindeki kısmi iyileşmeye de değinildi ve likidite politikası yoluyla ilave bir sıkılaşmaya gerek duyulabileceği ihtimalinin azaldığı belirtildi.

Toplantı sonrasında ise BIST 100 endeksi yönünü belirledi ve % 0,12 oranında değer artışı ile 73.532,88 puandan işlem görmeye başladı. Toplantı sonrasında dolar/TL kuru ise %0,9 oranında düşüş ile 2,13 seviyesine geriledi.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn