Borsada Ne Zaman Alım – Satım Yapılır?

Borsada alım ve satım yapmak için fiyatların ucuzlayarak belli güçlü destek seviyelerine ulaşması, geçmişte fiyatların yukarı çıkmasından sonra zirve diye tabir edilen rakamların olduğu yere gelmişse alım için uygun yerler olabilir. Farklı bir açıdan bakarsak fiyatlar geçmişteki güçlü direnç seviyelerine doğru hareket ediyorsa, kırıp kırmama ihtimaline karşılık bir miktar satış yapmak da faydalı olacaktır.

Tüm dünyada esen resesyon havası ve ekonomik krizin olduğu ortamda, Türkiye borsalarının aşırı primler yapmasını da beklemek hayalcilik olacağını eklemekte fayda var. Kısaca rüzgar ne yönden hareket ediyorsa, siz de buna ayak uydurmanız karlı çıkmanızı sağlayabilir.

Alım Satım Yapılabilecek Sektörler Hangisi Olabilir?

Yerel borsa endeksimizin artması ve azalmasında ana etkene sahip olan 5-6 tane bankaya sahibiz. Genelde ilk bu hisseler hareketlerini yaparlar, diğer bazı sektördekiler de buna ayak uydurmaya çalışırlar. Holdingler, kamu hisseleri veya kendinize göre avantajlı gelen hisselerde yatırım yapılabilir. Önemli ayrıntı ise, en dip seviyelere ulaşmak bir miktar zordur ve bir miktar üzerinden rakamları tekrar yön verebilecekleri unutulmaması gerekir.

Bizim önerimiz derinlik lisansı alarak gün sonu 18:30 civarında gelen takas analizi ve gün içinde hisselerin alım ve satım değerlerini anlık olarak takip edeceğiniz verileri, şirketlerden gelen haberleri, Türkiye’deki ekonomik dinamiklerle alakalı datalar, yerel borsa endeksimizi ve satın almak istediğiniz hissenin sahip olduğu sektörel endeks gibi konuları da takip ederek, uygun dip seviyelerinden alım yapmak verimli olabilir.

Kendinize Uzman Bir Rehber Edinin

Borsada teknik analiz bilmeyenler için bile otomatik bazı araçlar ile birkaç saniyede neyin ne olduğunu anlamak mümkündür. Doğru mu? Yanlış mı? Orası çalışmaların sağlıklı olup olmaması ile alakalıdır. Fakat bu çalışmaları kendi bakış açınız ile yoğurmanız ile daha ileriye taşınmanız bir olabilir. Genel kabul görmüş yatırımlarınızda etkili olabilecek bir diğer husus ise Elliot dalga prensiplerini bilmeniz olduğunu ekleyelim.

Şirketler bazı dönemlerde kar payı dağıtımları yapabilir, bunu daha önceden haber verirler ve genelde bu tarihlerde hisseler bir miktar yukarıya yön alır. Sadece kar payı almak ve bir miktar hisse kazancı ile alım yapılabilir. Satım için ise hisselerin güçlü direnç seviyelerine gelmesi, bazı desteklerini bile adeta alım tepkisi yok denecek kadar az olacak şekilde geçilmesi gibi gözlemleriniz varsa, riskinizi azaltmak adına satış yapılabilir. Aynı şekilde açığa satış hakkınız varsa, ayı piyasasında kendinize yer edinmeniz faydalı olabilir. Son olarak her zaman teknik, mali, takas, bilanço analizlerinde kendinizi geliştirmelisiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn