Borsaya Nasıl Başlanır, Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Nasıl Kazanç Sağlanır?

Yatırım yapmak dışında ülke ekonomilerine de büyük katkısı olan borsa piyasasının bir kumarhane olarak görülmesi kesinlikle yanlıştır. Piyasalarda tek fiyat oluşumu, likiditenin sağlanması, şirketlere kaynak oluşturulması gibi önemli katkıları bulunmaktadır. Bu amaçlara hizmet eden bir kurumun kumar veya bahis oyunu olarak görülmesi tamamen yanlıştır.

Hisse senetleri ile birlikte andığımız borsalar, hisse senedi dışındaki kıymetli evraklar, dövizler ve emtialar ile de işlem yaptırmaktadır. Aynı zamanda riskten korunmak, spekülasyon ve arbitraj amacıyla vadeli işlemler de yapılabilmektedir. Borsaların en genel yatırım felsefesi ise; yüksek kazanç isteyen yatırımcıların yüksek oranda riski de göz almalarıdır. Bunun nedeni yüksek kazancın yüksek riski beraberinde getirmesidir ve bu risklerin minimum düzeyde tutulması da mümkündür. İyi derecede borsa bilgisine ve deneyimine sahip olan yatırımcılar, risklerini minimum düzeyde tutarak yüksek kazanç elde edebilmektedir.

Borsanın en kısa ve öz tanımı; ticarete konu olan mal ve evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Borsanın kurumsal yapısı, kendine özgü kurallarından kaynaklanmaktadır. Piyasa olması ise; ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmasından kaynaklanmaktadır. İlk borsa işlemlerinin pazar ve panayırlarda yapıldığı bilinmektedir. Daha sonra ise dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği 15. yüzyılda hisse senetlerinin ticari işlemlerde kullanılmaya başlaması ile borsa binalarına gereksinim duyulmuştur. Bunun nedeni, artan işlem hacmi, alım – satım işlemlerinin kayıt altına alınması gerekliliğini doğurmuştur ve sokaklarda yapılan işlemlerin daha güvenli mekanlara taşınması gerekmiştir. Bu şekilde de borsa binaları kurulmaya başlamıştır.

İlk borsa binası, Belçika’nın önemli liman kenti olan Anvers’te 1487 yılında kurulmuştur. Daha sonra ise Amsterdam Borsası kurulmuştur ve ardından Avrupa’nın önemli kentlerinde borsa binaları kurulmuştur. 16. yüzyıla gelindiğinde de dünyanın diğer önemli ülkelerinde borsalar kurulmaya başlamıştır.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Kurumsal yapıya sahip olan borsalarda işlem yapmaya başlamak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlerin yerine getirilmesi ile borsa yatırımcısı olunabilmektedir. Borsaya başlama aşamalarını şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • – Eğitim aşaması,
  • – Borsaya giriş aşaması,
  • – Yatırım aşaması,

Bu aşamalar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Borsada birikimleri değerlendirerek kazanç elde edebilmek için öncelikle eğitime ihtiyaç duyulur. Birçok değişken üzerine kurulu olan borsaları anlamadan işlem yapmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle önce bilgi sahibi olunmalıdır. Daha sonra ise kurumsal yapıları nedeniyle yapılması gereken işlemler yapılmalı ve yatırım aşamasına gelinmelidir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

hisse-senedi-nasil-alinirHisse senetleri ile birlikte anılan borsa piyasasında, genel olarak en kazançlı yatırım aracı olarak da hisse senetleri görülmektedir. Özellikle de 2013 yılında meydana gelen altın ve dolar dalgalanmaları yatırımcıların hisse senetlerine daha yoğun ilgi göstermesine neden olmuştur. Avrupa ve ABD hisse senetlerinin göstermiş olduğu olumlu performans sayesinde de yatırımcıları yüksek kazanç elde etmiştir.

Yatırım yapmak istediğiniz hisse senedinin çeşitli özellikleri de önem taşımaktadır. Bir borsada hisse senedi alım – satım işlemlerinin yapılabilir olması için o hisse senedinin borsaya kayıtlı olması gerek yani hisse senedinin borsaya kote olması gerekir. Devamı…

Aynı zamanda borsada hisse senedi yatırımı yapmak için öncelikle hisse senetlerini iyi bir şekilde tanımanız ve borsada nasıl işlem gördüklerini, nasıl kazanç getirdiklerini bilmeniz gerekir. Bir hisse senedi seçimi yapacağınız zaman hisse senedinin gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını bilmeniz gerekir. Bunun için piyasaları takip etmenin yanı sıra, sektörleri ve şirketleri de takip etmeniz gerekir. Bir hisse senedinin geleceği ancak sektörün ve şirketin geleceğinin tahmin ve tayin edilmesi ile bulunabilir.

Borsada Kazanç Sağlamak

borsada-kazanc-saglamakBorsadan kazanç sağlayabilmek için en önemli ve tek nokta olarak borsa eğitimini söyleyebiliriz. Borsa nedir, nasıl işlem yapılır, dikkat edilmesi gereken konular nelerdir, yatırım araçları nasıl işlem görür gibi konularda detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Aracı kurumların internet üzerinden vermiş oldukları borsa eğitimleri, yatırım yapmak isteyen herkese ücretli veya ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu eğitimlerden tam anlamıyla faydalanmak gerekir.

Borsa aracı kurumlarının teorik eğitimlerinin yanı sıra uygulamalı olarak bilgi edinmek için demo hesaplarda bulunmaktadır. Aracı kurum web sitelerinden ve internet üzerinden eğitim hizmeti veren sitelerin eklentilerinden bu aracı kurumlara ait olan demo hesapları indirmeniz mümkündür. Ücretli veya ücretsiz olarak sahip olabileceğiniz bu platformlarda, sanal para ile risk almadan işlem yaparsınız. Bu şekilde yatırım işlemlerine yabancı olmadan piyasaya adım atar ve kendi işlem stratejileriniz ile işlem yaparsınız. Demo hesapların en büyük faydalarından birisi kendinize en uygun olan stratejiyi, kayıp yaşamadan belirleyebilmenizdir. Devamı…

Son olarak psikolojik olarak borsada işlem yapmaya kendinizi hazırlamanız, aşırı getiri beklentisine girmeden belirlediğiniz hedefler doğrultusunda planlı bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Eğitimler sayesinde kendinizi geliştirerek yatırım işlemleriniz kullanmak için yatırım stratejileri geliştirmelisiniz. Ancak bu şekilde borsalardan minimum riskle maksimum kazanç sağlayabilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn