Putin Ruble’yi Kurtarabilecek mi?

Uzunca bir süredir Ukrayna ile arasındaki yaşanan kriz nedeniyle Rusya gündemden düşmüyor. Hafta başında ABD’nin yeni yaptırımları gündeme getirmesi nedeniyle Ruble, dolar karşısında aşırı düşüş kaydetti. Ruble’nin dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyelerini görmesi sonrasında Rusya Merkez Bankası müdahalede gecikmedi.

ABD Kongresi’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım uygulayabileceği ve Ukrayna’nın askeri açıdan desteklenmesi yönündeki kararı, Rusya’nın mali piyasalarını olumsuz etkiliyor. Yeni yaptırımların gündeme gelmesiyle de, Rus Borsası ve Ruble çöktü. Geçtiğimiz hafta rublenin değerini artırmak için faiz oranlarını 1 baz puan arttıran Rusya Merkez Bankası, faiz oranlarını % 10,5’e yükseltti. Ardından hafta başında ani bir kararlar internet sitesinden duyuru yaparak faiz oranlarını % 17’ye yükseltti.

Faiz oranlarının arttırılması sonrasında 16 yılın en dik yükselişini gösteren ruble, tekrar düşüşe geçti ve ardından dolar karşısında sert düşüşe kaydetti. 2014 yılının başından bu yana neredeyse % 50 oranında düşen ruble, yılın en çok değer kaybeden dövizi oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, merkez bankasının olağanüstü adımlar atmasının ardından bugün yıllık basın konferansında medyanın sorularını yanıtlayacak. Rusya’nın yaşadığı durum 1998 yılında temerrüde düşmesinden bu yana yaşanan en ciddi ekonomik kriz olarak görülüyor. Bu etkileri hafifletmek için Rusya Merkez Bankası, olağanüstü girişimlerde bulundu.

Putin’in Kırım’ı ilhak etmesinin ardından ABD ve Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlar, petrol fiyatlarındaki düşü, Rusya ekonomisinin serbest düşüşe doğru gitmesine neden oldu. Dolar karşısında ruble, bu haftanın rekor düşük seviyelerine geriledi. Rus bankalar ve şirketler, 2015 yılında 120 milyar dolarlık döviz borcu ödemesi ile karşı karşıya. Ülke genelinde tüketiciler, para birimi değerinin daha da düşmesi öncesinde paralarını harcamak için aşırı alışveriş yapmaya başladı.

Putin’in bu konuda yapacağı açıklamalar büyük bir merakla bekleniyor. Bu durumun Vladimir Putin için kader anı olduğu söyleniyor. Rusya’da yaşanan bu gelişmeler sonrasında Türkiye için de endişe doğmaya başladı. Petrol, doğal gaz, ihracat ve turizm sektörü için endişeler duyuluyor. Putin ise Türkiye’nin iyi bir partner olduğunu, enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğini açıkladı.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn