Emtia Piyasası 2015’te Kazandırır mı?

Ülkemizde, emtia piyasasında hareketliliği önemli ölçüde sağlayan Ons değil USD/TRY kurudur. Çünkü Ons son zamanlarda yatay şekilde dalgalanmalar göstermekte, dolar ise önemli yükselişlere imza atmaktadır. Ons değişimleri bu şekilde fazla oynak olmadığı zamanlarda özellikle TCMB tarafından faiz artırma hamlesinin gelmemesi ve genelde beklenti dahilinde adım atılması nedeni ile dolardaki yükselişler devam etmektedir.

Faiz Artışı Mutlaka Yapılacak

Faiz Artışı Mutlaka YapılacakFaiz artışı FED tarafından mutlaka yapılacak ve bu zaman geldiğinde Ons düşüşü ve USD/TRY yükselişi, hisse senedi piyasalarında sert düşüşler görmemiz olasılıklar arasında yer almaktadır. Önemli olan bu süreçte nasıl para kazanabileceğimizdir. İşlemleri Ons ile yapıyorsanız ve Türkiye’de altın düşerken kısa işlem başlatabilirseniz fiyatlardan devasa paralar kazanabilirsiniz. Bunu sadece büyük yatırımcılar için söylemiyorum. Küçük yatırımcılarda kendi bütçelerine göre uygun şekilde birkaç yüz dolar ile yatırım yapabilir ve yüzdesel olarak önemli gelirleri sağlayabilir.

Son faiz artışı ABD’de 2006’da geldiğini ve bu süreçten sonra faiz geri çekilmesi ve 0.25 baz puanda sabit şekilde bekletilmesi hamlesi şeklinde süreç ilerledi. FED’in uzun bir süreç içerisinde sürekli her ay faiz artırmasını beklemiyoruz. Faizler arttığı zaman sonraki ay içinde yükselmesi şeklinde beklenti oluşabilir. Bunun emareleri yani sinyallerini belirtecek ise toplantılarda gerekli açıklamaları yapacaktır. Gram altın için ise USD/TRY paritesinde yükselişler 4-6 kuruş gibi düzeylere ulaşabilir. Bu süreçte Ons ne kadar düştüğü ve USD/TRY ne kadar güçlendiği çok önemlidir.

Biz gram altının yükselişine devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü dolar oldukça güçlü ve altında faiz artırım etkisinden kurtulursa ve özellikle faiz indirme süreçleri başladığında, direk doları zayıflatacak gelişmeler olduğunda kendini toparlamak isteyecektir. Paritemizde ise sert düşüşler yerini, daha ılıman bir havaya bırakırsa gram altında tarihi rakamları görmemiz olasıdır. Yalnız dolar bazında altın almak ve bunu uzun vadeli olarak düşünmek çok yanlıştır. Dolar halen güçlü ve biraz geri çekilmeler olabilir, bu durum onun artık yükselmeyeceği anlamına gelmez.

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar Ne Diyor?2015 fiyatlarına ilişkin bazı emtiaların fiyatlarını hemen paylaşalım. Brent petrol 72-90$, gümüş 16.5-17$, buğday 5.35-5.75$, platin 1350-1338$, altın 1220-925$ arası şeklinde 4 farklı yabancı kuruluşun rakamları bulunmaktadır. Deutsche Bank tarafından emtia getirilerinin 2015’de sınırlı şekilde kalacağını ve hemen her segmentinde sancılı bir seyrin oluşma ihtimaline dikkat çekiyor. ABN AMRO, altının düşeceğini fakat temel metallerin daha iyi performans sergileyeceğinden söz ediyor. Citi, Bakır ve paladyum için yükseliş eğimine geçebileceğini ifade ediyor. Demir cevherlerindeki zayıflama gibi oluşumların görülebileceği unutulmaması gerekir.

Konumuzu toparlayacak olursa emtia doların genel anlamda güçlü olması, Euro bölgesindeki önemli bir toparlanış gösterememesi, parasal genişlemenin devam etmesi EUR/USD paritesinde gerileme sebebi olacak gözükmektedir. Dolar değerlenmeye devam edecekse hep emtiaların sırtında bir külfet oluşacaktır. Bazıları bundan daha az etkilenir fakat altın, gümüş gibi dolar bazında fiyatlananlar hariç. Kazanmak istiyorsanız dolar bazında işlemler yapmalısınız. Fiyat düşüyorsa o halde Forex ile kısa işlemler, yükseliş sırasında alış işlemleri kaldıraç sebebi ile kısa zamanda daha verimli kazanç sağlanması anlamına gelebilir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn