Altında Düşüş Engellenemiyor

Altın ons fiyatının 1,300 dolar seviyelerinin altına indiği bugünlerde, gram altın fiyatı son bir ayın en düşük seviyesi olan 87,16 liradan alıcı buluyor. Altının ons fiyatının gerilemesi ve yurtiçinde doların, Türk lirası karşısında değer kaybetmesi nedeniyle gram altın son bir ayın en düşük seviyelerine geriledi.

ABD’nin iyileşen ekonomik görünümü ve güçlenen dolar ile birlikte altın değer kaybetmeye devam ediyor. 2013 yılının Şubat ayından bu yana altın durdurulamayan bir gerileme dönemi yaşıyor. 13 yıllık boğa piyasası sonrasında ayı piyasası hakimiyetinde değer kaybetmeye devam ediyor. New York’ta 3 gündür düşüş yaşayan altın, son bir haftanın en düşük seviyelerinden işlem görüyor.

Standard & Poor’s 500 Endeksi dün, Facebook gibi şirketlerin kar oranlarını açıklaması ve önemli bir kısmının beklentilerin üzerinde kar açıklaması ile rekor seviyelere yükseldi. Amerikan doları, 10 önemli para biriminden oluşan sepet karşısında son 5 haftanın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yatay seviyede seyretmeye başladı.

Altın, 2013 yılının başından bu yana FED’in varlık alımlarını azaltacağı beklentileri ile % 28 oranında değer kaybetti. Altında meydana gelen düşüşler sonrasında yatırımcılar diğer emtialara, gayrimenkule ve hisse senedine yöneldi. Bu dönemde gayrimenkul mü, emtia mı, hisse senedini mi en iyi yatırım şekli öğrenmek için buraya tıklayın. Aynı zamanda Ukrayna ve Ortadoğu’da meydana gelen çatışmalar nedeniyle altın değer kazandı. Birçok analist ise ABD’nin ekonomisinin iyileşmesi ve iyimserlikle yükselen doların, altına olan talebi azalttığı ama jeopolitik olayların yükselttiği tansiyon ile bir miktar yükselişim meydana gelebileceği belirtiyor.

Aralık vadeli altın kontraları ise New York Comex piyasasında % 0,5 oranında düşerek ons başına 1.299,60 dolara indi. Bu seviye 16 Temmuz’dan bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Goldman Sachs ise altının uzun vadeli tahminini % 13 oranında yükselterek 1,200 dolara çıkardı. Marjinal maliyet destek seviyesini 2014 dolar bazında % 13 yükselten Goldman Sachs, altında meydana gelen düşüşün kısa vadeli olduğunu söylüyor.

Altın ile ilgili bir gelişme de Çin’den geldi. Çin altın ithalatı perakendecilerden gelen talebin zayıflaması ve Qingdao’daki anlaşmalarda finansman olarak kullanılan emtiaya yönelik incelemenin derinleşmesi ile Haziran ayında düşüşü 4. aya taşıdı.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn