Borsalarda Yatırım Yapmak için Ne Yapılmalı?

Yatırım yapmak isteyen kişiler için borsalarda yatırım yapmak için bilinmesi gerekenleri detaylarıyla anlatıyoruz.

Günümüzün kazandıran piyasalarından bir tanesi de borsadır. İnternet üzerinden fiziki olmayan yollarla birikimlerinizi sizlerde değerlendirebilirsiniz. Ancak borsaya girmeden önce piyasayı çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Şimdi sizlere borsalarda yatırım yapmak için ne yapılmalı hakkında bilgiler vereceğim.

Borsa Piyasasında Yatırım Yapmak

Borsa Piyasasında Yatırım YapmakBorsalar en eski tarihli finans piyasalarıdır. Borsalar, ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Kendilerine özgü kurallarının olmasından dolayı borsalar kurumsal bir kimliğe sahiptir. Ticari malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler oldukları için de piyasa denilmektedir.

Borsalarda yatırım yapmak denildiğinde genel olarak kağıt olarak bilinen hisse senetleri akla gelmektedir.

Bunun nedeni borsaların doğuşunun hisse senetleri ile olmasıdır. Deniz ticaretinin gelişmeye başladığı liman kenti ülkelerde hisse senetlerinin el değiştirmeye başlaması ile borsalar kurulmaya başlamıştır. İlk borsa binası da Belçika’nın Anvers şehrinde kurulmuştur. Dünyanın en büyük borsası unvanını da New York Menkul Kıymetler Borsası (New York Stock Exchange) almıştır.

Borsalarda yatırım yapmak için kişilerin öncelikli olarak borsalar hakkında bilgi edinmeleri ve borsalarda nasıl işlem yapılır, nelere dikkat edilmelidir, yatırım araçlarının fiyatları üzerine etkili olan faktörler nelerdir, piyasa takibi nasıl yapılmalıdır gibi çeşitli konularda kendilerini geliştirmelidir. Borsada yatırım yapmanın riskleri hakkında bu yazımızda bilgi verdik. Günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilen borsa işlemleri eski yöntemlere göre çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Piyasa takibinin, borsa alım – satım işlemlerinin internet üzerinden yapılabilmesi gibi, borsalar hakkında eğitim de internet üzerinden alınabilmektedir.

E – kitap, eğitim videoları, online seminerler şeklinde alınan eğitimler, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapma olanağı sunan demo hesap yardımıyla da uygulamalı olarak öğrenilebilir. Demo hesaplar sayesinde yatırımcılar kendi işlemleri için stratejiler geliştirebilir ve risklerini nasıl minimum düzeye indirebileceklerini öğrenirler.

Borsalarda bilinçsiz bir şekilde işlem yapmak kayıp yaşama olasılığını büyük oranda arttırmaktadır.

Bunun nedeni borsalardan yüksek kazanç beklendiğinde aynı oranda riskinde meydana gelmesidir. Bu riskler kolaylıkla kontrol altına alınabildiği gibi borsalar hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar için büyük kayıplar anlamına gelmektedir. Bu nedenle de sunulan eğitim olanaklarından tam anlamıyla faydalanmak gerekir.

Borsa Eğitimleri

Borsa EğitimleriBorsalar hakkında bilgi alınabilecek piyasada birçok kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar ders kitabı niteliği taşıdıkları gibi büyük yatırımcıların borsa deneyimlerini anlatan anı kitabı niteliği taşıyanları da bulunmaktadır. Borsa nasıl oynanır eğitim olanakları ile öğrenin. Yatırımcılar bu olanaklardan faydalanarak izlemeleri gereken yol hakkında bilgi sahibi olabilirler. Yatırımcıların yatırım işlemlerine başlamadan önce kendilerine bir hedef belirlemeleri ve bu hedefler doğrultusunda planlı bir şekilde ilerlemeleri büyük bir önem taşımaktadır.

Eğitim videoları sayesinde ise borsalarda nasıl işlem yapılacağını görsel ve anlatımlı bir şekilde öğrenme olanağı bulunacaktır. Aracı kurumların uzmanları tarafından hazırlanan bu videolara da internet üzerinden kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Eğitim videolarından özellikle de teknik analizlerin nasıl yapılması gerektiği hakkında en doğru bilgi alınabilir.

Online seminerler de aracı kurumların uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. İnternet üzerinden istenen yerde alınabilme imkanı ile yatırımcılar, sorularına direkt yanıt bulma imkanına da sahip olmuş olurlar. Bu sayede de öğrenmek istedikleri her konuyu özel eğitim benzeri bir şekilde almış olurlar.

Demo hesaplar ise gerçek piyasa koşullarında kayıp yaşamadan her farklı koşulda nasıl işlem yapılması gerektiğinin öğrenilebileceği en iyi yerdir. Piyasalarda meydana gelen hareketler karşısında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği kayıp yaşamadan sıfır riskle demo hesap yardımıyla öğrenilir.

Borsalarda yatırım yapmadan önce kişiler, piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerektiğini unutmamalıdır.

Daha sonra ise kendilerine en iyi olanakları sunan aracı kurum ile anlaşmaları gerekir. Aracı kurumun yasal olması ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetleniyor olması, sermaye güvenliği anlamına gelmektedir. Yasal olmayan ve kendini aracı kurum olarak tanıtan kurumlar nedeniyle birçok dolandırıcılık olayı meydana gelmiştir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn