Borsada Başarı Nasıl Yakalanır?

Birikimlerinizi değerlendirmek için borsada yatırım yapmayı düşünüyor olabilir. Borsa, dünyanın en eski finans piyasası olarak yatırımcılarına güvenli şekillerde yatırım yaptırmaktadır. Ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalara borsa denilmektedir. Tarihleri ise ülkeler arası ticaretin artış gösterdiği dönemlere kadar uzanmaktadır.

Borsada başarılı bir yatırımcı olabilmek için iyi derecede bilgi ve deneyiminiz olması gerekmektedir. Bu bilgi ve deneyim internet üzerinden kolayca alınabilir. Gerek bilgi edinilecek kaynak anlamında gerekse aracı kurumlar tarafından verilen eğitimler anlamında internet kolayca kullanılabilir. Bu eğitimlerin bazıları ücretli, bazıları ücretsiz olarak alınabilmektedir. Bu eğitimlerden faydalanarak kısa sürede borsa nasıl oynanır öğrenebilirsiniz. Yani borsada nasıl hareket etmeniz gerektiğini, yatırım işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenerek profesyonel bir yatırımcı olabilirsiniz.

Bilgi ve deneyim kazandıktan sonra kendinize borsada izlemek üzere bir yol belirlemeli ve hedefler koymalısınız. Bu hedeflere ulaşırken başka yatırımcıların sizi etkilemesine izin vermemelisiniz. Kendi yatırım kararlarınızı almalı ve stratejilerinize göre ilerlemelisiniz. Çoğunluğun hareket ettiği gibi etmemelisiniz. Tüyo arayışına girmeden kendi analizleriniz ve piyasa yorumlarınız ile hareket etmeniz gerekmektedir.

Borsanın yatırım temeli, fiyatlar düşükken almak ve yükseldiğinde satmaktır. Bu şekilde kar elde edilmektedir ve genellikle uzun vadede yapılan alım – satım işlemlerinden, kısa vadeli alım – satım işlemlerine göre daha yüksek kar elde edilmektedir. Bu noktada sürü psikolojisinden uzak durmak ve tamamen kendi bilgi, analiz ve deneyimlerinize göre hareket etmek en doğrusudur. Bir hedef belirlemeli ve bu hedefe ulaştığınız zaman pozisyonu kapatmalısınız. “Bir süre daha beklesem daha çok kazanırım” beklentisine girmeniz kazançlarınızın sıfırlanmasına neden olabilir.

Her zaman disiplinli ve planlı bir şekilde ilerlemeniz başarı için önemli bir kriterdir. Bir pozisyon oluşturmadan önce toplamanız gereken her bilgiyi toplamalı, analizlerinizi yapmalı ve sonuçları değerlendirmelisiniz. Sürekli bilgisayar başında oturmak yerine planlı bir şekilde bu işlemleri yaptığınız sürece daha başarılı olacaksınız. Uykularınızı kaçıran bir pozisyon oluşturmak size başarıdan çok başarısızlık getirecektir.

Son olarak borsada duygularınızla hareket etmemelisiniz. Duygularınız sizi yanıltabilir ve bu nedenle kayıp yaşayıp nedenini anlayamazsınız. Ama mantıklı bir şekilde analizlerinizi yapıp, piyasayı yorumladıktan ve kendinize bir strateji belirledikten sonra çok daha kazançlı işlemler gerçekleştirmiş olacaksınız.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn